„Polityka antydyskryminacyjna i antymobbingowa” funkcjonuje w Agorze oraz kilku spółkach zależnych z Grupy Agora (AMS, Grupa Radiowa Agory, Helios, Yieldbird) i służy tworzeniu komfortowego miejsca pracy wspierającego różnorodność. Jej najważniejsze elementy to:
- wprowadzenie funkcji pełnomocnika ds. przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi. Rolę tę pełni obecnie zastępca dyrektora ds. pracowniczych, odpowiadając za działania służące przeciwdziałaniu dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy, w tym działania edukacyjne kierowane do wszystkich osób zatrudnionych podnoszące świadomość i wiedzę w tym temacie. Każdy pracujący lub współpracujący z Agorą członek zespołu może się z tą osobą skontaktować, aby skonsultować wątpliwości lub zgłosić sytuację niepożądaną;
- rozszerzenie możliwości przekazywania wątpliwości, pytań lub nieprawidłowości. Wraz z wprowadzeniem „Kodeksu etyki Agory” uruchomiony został anonimowy, poufny i bezpieczny zewnętrzny kanał komunikacji prowadzonych przez Linię Etyki – zewnętrzną firmę ekspercką;
- zaakcentowanie roli i odpowiedzialności kadry kierowniczej, która powinna uważnie obserwować sytuację w zespołach i reagować na zachowania oraz zdarzenia, które noszą znamiona dyskryminacji lub mobbingu;
- przykłady niepożądanych zachowań, mogących świadczyć o dyskryminacji lub mobbingu, oraz wzór formularza zgłoszeniowego.
W 2019 r. polityka została zaktualizowana zgodnie z wprowadzonymi zmianami w Kodeksie Pracy. Uzupełnieniem działań informacyjno-edukacyjnych dotyczących „Polityki antydyskryminacyjnej i antymobbingowej” zrealizowanych w 2019 roku było udostepnienie w 2020 r. szkolenia w tym zakresie na platformie e-learningowej Agory HCMDeck. Jest to szkolenie obowiązkowe dla wszystkich pracowników.
„Polityka różnorodności” opiera się na przełamywaniu takich barier, jak wiek, płeć czy stan zdrowia. Pracownicy Grupy Agora to osoby pochodzące z różnych środowisk i kultur, wykazujące się różnymi umiejętnościami i talentami, reprezentujące różne punkty widzenia oraz mające różne doświadczenia życiowe i zawodowe. Wierzymy w to, że różnorodny zespół to czynnik pobudzający kreatywność, innowacyjność i pomysłowość. Dlatego tak doceniamy różnorodność wewnątrz organizacji.
„Polityka różnorodności” jest efektem zobowiązania, jakie Grupa Agora poczyniła w 2017 r. dołączając do sygnatariuszy Karty Różnorodności jako pierwsza grupa medialna w Polsce. Dołączyliśmy w ten sposób do grona pracodawców z całej Europy, którzy działają na rzecz promowania i upowszechniania różnorodności w miejscu pracy.
W działalności Grupy Agora nie zdiagnozowano ryzyk związanych z pracą dzieci, pracą przymusową lub innymi sytuacjami naruszania praw człowieka. Agora wykazuje należytą staranność w tym temacie, zgodnie z Wytycznymi ONZ ds. biznesu i praw człowieka oraz Deklaracją Międzynarodowej Organizacji Pracy.
W Grupie Agora poszanowanie praw człowieka rozumiemy również jako poszanowanie prawa wolności do zrzeszania się, prawa do prywatności ze szczególnym naciskiem na ochronę danych osobowych oraz przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji. O tych kwestiach piszemy więcej w punkcie Organizacje związkowe oraz w części Jesteśmy odpowiedzialni wobec otoczenia w niniejszym Raporcie.